AFK Slavia Malešice

Oficiální stránky fotbalového klubu
AFK Slavia Malešice
afkslaviamalesice.sklub.cz

Příští zápas

PRAŽSKÝ FOTBALOVÝ SPECIÁL - článek

PRAŽSKÝ FOTBALOVÝ SPECIÁL - článek
BŘEZEN 2018
RUBRIKA: KLUB, TEXT: ŠTĚPÁN ŠIMŮNEK,  FOTO: PAVEL JIŘÍK ST.

POSTUP NELÁMEME PŘES KOLENO

AFK SLAVIA MALEŠICE PO I. A TŘÍDĚ NETOUŽÍ, SOUČASNÁ SOUTĚŽ KLUBU VYHOVUJE

Vznikla teprve před sedmi lety, rychle se však ze III. třídy vyškrábala o dvě úrovně výš a stála před branami I. A třídy. Do té se však SLAVIA MALEŠICE nehrne. Vedení usoudilo, že současná soutěž, tedy I. B třída, je pro AFK vyhovující. Klubová filozofie totiž zní: Nehnat se za každou cenu do vyšší soutěže, nedělat z fotbalu vědu a mít z něj v první řadě radost. Podobně to má nastavené i tamní tým žen, který okusil i Národní ligu, druhou nejvyšší českou soutěž.

V Malešicích dlouhá léta působil Rapid, Slavia však není jeho nástupcem a nijak s ním nesouvisí. Jde o zcela samostatný a nezávislý oddíl založený v roce 2011, jehož kořeny nesahají do Malešic, nýbrž do Kbel. Právě tam totiž působil zakladatel a současný předseda AFK Pavel Hons.

„BÉČKO“ PRO CHALUPÁŘE

Ten ve Spartaku působil 13 let. „Když zemřel pan Václav Seifert, přenechal jsem klub klukům z vedení kbelského fotbalu a tým, který tam byl se mnou, přešel sem do Malešic, kde jsme založili AFK,“ vzpomíná předseda a vysvětluje, proč zvolili právě název Slavia. „Většina hráčů byla fanoušky Slavie, ve které jsem deset let fungoval i já. Dnes je to u nás ale tak půl na půl, jsou tu sparťané i slávisté.“

I díky své sešívané minulosti dokázal Pavel Hons do nově zrozeného klubu angažovat Lukáše Doška. „Hrál s námi asi rok, pak šel na operaci kolene. Do podobných soutěží, jako je I. B třída, už se ale vracet nechce,“ prozrazuje a dodává, že dvojče Tomáše Doška není jedinou zajímavou tváří, která se v klubu objevila.

V Malešicích totiž působí řada zahraničních hráčů zejména z Ukrajiny a Kazachstánu, ale třeba i někdejší bulharský reprezentant Georgi Bizhev. „Spolupracuji s jedním manažerem ukrajinského fotbalu, který působí v České republice, díky tomu se nám podařilo je sem dostat. Někteří tu studují, jiní pracují a jsou to moc šikovní fotbalisté. Vždyť přišli z takových klubů jako Dynamo Kyjev, Metalist Charkov nebo Astana.“

I vzhledem k velkému počtu zdatných hráčů dokázala Slavia Malešice během poměrně krátké doby vystoupat ze III. do I. B třídy, o což se velkou měrou přičinil trenér Luděk Hottek. Nabízí se tedy otázka, zda by se nechtěla posunout ještě o patro výš. „Zatím o tom neuvažujeme. Po postupu do I. B třídy jsme byli po podzimu na druhém místě a na A třídu jsme měli, ale vedení se rozhodlo, že se nikam postupovat nebude,“ říká rezolutně Pavel Hons.

Soutěž, kterou momentálně hraje, klubu vyhovuje. „Dneska je pro hráče priorita chodit do práce, vydělávat peníze a uživit rodiny, na fotbal nemají tolik času a tím pádem nějakou A třídu neřeší. B třída je pro nás asi ideální, není to žádný prales, kvalitu má. Zkrátka nerazíme tezi hrát za každou cenu A třídu,“ nastiňuje klubovou filozofii předseda a připomíná, že AFK má i B-tým. „Ten byl založen pro naše chalupáře a chataře, kteří nemají tolik času na tréninky,“ směje se.

 

 

 

 

 

 

 

 

ŽENY OCHUTNALY NÁRODNÍ LIGU

Malešická Slavia disponovala i mládeží, ta zde však momentálně nefunguje. Respektive děcka tu jsou, ale nehrají soutěž. „Měli jsme tu asi pětadvacet, třicet dětí, ale nikdy se nedal dohromady ročník, aby se z něj mohl založit tým. Dnes tu máme nějakých deset dětí, ale je to formou kroužku. Mají ovšem k dispozici trenéra, který se jim dvakrát, třikrát týdně věnuje,“ objasňuje předseda.

Mládež by na Slavii založit chtěli, ale narážejí na klasickou překážku - nedostatek dětí. „Dneska je o ně boj a my nechceme jít v uvozovkách přes mrtvoly a tlačit na rodiče, ať nám je sem za každou cenu dávají. Nelámeme to přes koleno,“ vystihuje. „A to vlastně platí pro celý klub. Chceme dělat fotbal pro radost. Tak aby nás bavil, nedělat z něj vědu. Jsme koneckonců AFK, tedy amatérský fotbalový klub, nikoliv atletický,“ podotýká s úsměvem.

V Malešicích funguje i ženský tým. Založen byl rovněž v roce 2011, ovšem jinde a jinak. „Vznikli jsme v Ďáblicích a jsme de facto futsalový tým. Přibrali jsme si k tomu ještě fotbal,“ hlásí Vratislav Kracman, který stál u zrodu dívčího týmu a dodnes ho má na starosti. „Asi tři sezony jsme působili v Ďáblicích, kde se ale rozhodli rozšířit mládež, a tak tam pro nás už nebylo místo. Pan Hons nás tedy vzal pod svá křídla.“

Malešické ženy jsou velmi úspěšné, vždyť hrály i Národní ligu, tedy druhou nejvyšší soutěž. „Vylétli jsme tam vlastně z ničeho. Ale v takové soutěži jsou to výjezdy do Ostravy a podobných destinací. Vezměte si, že poslední vlak do Prahy z Ostravy jede třeba v půl sedmé večer, takže tam nakonec musíte přespat nebo to celé táhnout auty. A rázem je z toho výlet za padesát tisíc,“ upozorňuje. I v ženském fotbale zkrátka platí, že čím vyšší soutěž, tím větší investice. „Rostou požadavky pro klub, a to nejen ty finanční. Jsou vyšší nároky třeba na kabiny pro rozhodčí nebo musíte například mít pět pořadatelů. A sežeňte v sobotu nebo v neděli odpoledne pět lidí. Jsou to jednotlivé položky, ale nasčítají se.“

Dívčí tým momentálně hraje divizi, která mu vyhovuje podobně jako malešickým mužům I. B třída. „Národní ligu jsme si zkusili, zjistili jsme, že není nereálné ji hrát, ale takhle je to lepší. Pro naše holky, podobně jako pro chlapy není fotbal priorita, musejí pracovat a vydělávat.“

 

 

 

 

 

 

 

 

V MALEŠICÍCH HRAJÍ REPREZENTACE I LAKROSISTÉ

Od chvíle, kdy v něm našla domov AFK Slavia Malešice, se areál v Heldově ulici změnil k nepoznání. Rozkvetl. Prostory, které patří Tělovýchovné jednotě Malešice, totiž byly zanedbané a potřebovaly kompletní a rozsáhlou rekonstrukci. Po dohodě s vedením TJ si je AFK dlouhodobě pronajal a vrhl se do práce. Po roce a půl dřiny a mraků investovaných peněz, z nichž valná část šla z kapes vedení, už snesl areál i samotné hřiště přísnější měřítko. A vedení ho vypiplává dál.

Mezi prvotní a dnes už splněné úkoly patřilo postavení plotů, vybudování závlahy a částečná rekonstrukce budovy s kabinami a kantýnou. „Ale musím zdůraznit, že budova byla zrekonstruována zatím opravdu jen částečně, aby mohla splňovat svůj účel. Bude potřeba ji ještě zateplit, dát plastová okna, zkrátka chceme, aby vypadala pěkně. Zažádáme o peníze a uvidíme,“ líčí předseda Pavel Hons.

Jako jeden z prvních úkolů si vedení vytyčilo i vybudování hřiště s umělým povrchem. „Byl tu asfaltový plácek, na kterém se hrál lakros a hokejbal. Zažádali jsme o grant, magistrát nám přispěl, část peněz jsme dali ze svého a postavili ho. Loni jsme na něm dodělali osvětlení.“

Příliš fotbalových areálů, v nichž by se hrály i soutěžní zápasy v lakrosu, byste v Praze asi nenašli. „Lakrosisté spadají pod TJ a hrají tu nejvyšší lakrosovou ligu, pořádají tu i mistrovství Evropy do devatenácti let. Kvůli tomu se kolem hrací plochy vybudovalo nové plexi hrazení. Umělku ale využívají i fotbalisté, hraje se tu Hanspaulka a hřiště je přístupné i pro veřejnost. Přes den si sem může jít zakopat kdokoliv,“ konstatuje Pavel Hons.

Využívané je i hlavní travnaté hřiště. „Máme spoustu pronájmů. Bohemka, Dukla, Slavia, české mládežnické reprezentace do osmnácti a do dvaceti let. Zkrátka je tu plno a hřiště je denně vytížené,“ vypráví šéf. I vzhledem k velkému náporu by v Malešicích rádi postavili ještě jedno hřiště s umělou trávou. „Areál je velký, má tři hektary, takže by se sem vešlo. Mělo by menší rozměry, dlouhé by bylo asi osmdesát metrů, ale splňovalo by parametry. Je to ale opět otázka peněz. Letos bychom rádi zažádali o grant a uvidíme, jak to dopadne,“ přemítá Pavel Hons.

 

 

 

 

 

 

Grilování, plesy, dětské dny, drakiády, pálení čarodějnic. Těmito a podobnými aktivitami se v Malešicích snaží jít veřejnosti naproti a výsledkem je více než solidní divácký zájem. Vždyť na domácí zápasy chodí v průměru kolem stovky lidí, tedy návštěvy, jaké mnohdy nenajdete ani v přeboru. „Pro děti je tu trampolína a rodiče mají samozřejmě k dispozici i kantýnu, protože buřty a pivo nesmějí na fotbale chybět,“ směje se předseda.

 

Diskuze

Události

Žádné nadcházející události pro tento tým.

Tabulka

1. SK Čechie Smíchov 20 77:21 45
2. FK Řeporyje-Praha 5 20 50:30 44
3. FC Přední Kopanina B 20 55:24 41
4. SC Radotín C 20 58:37 41
5. TJ Sokol Cholupice 20 41:23 37
6. FC Miškovice 20 38:31 30
7. FC Zličín B 20 42:41 30
8. AFK Slavoj Podolí.. 20 58:31 28
9. SK Střešovice 1911 B 20 50:49 28
10. Sokol Stodůlky B 20 42:42 25
11. TJ Avia Čakovice 20 36:44 24
12. Slovan Bohnice B 20 26:39 22
13. Sokol Řepy 20 29:49 18
14. SK Zbraslav B 20 32:56 18
15. AFK Slavia Malešice A 20 33:100 16
16. Sokol Bílá Hora 20 16:66 5

Kompletní tabulka

Poslední zápas

SK Zbraslav B
AFK Slavia Malešice A
5:1
Podrobnosti

Nejbližší narozeniny

04.06.2019 Konsybek KUVANOV (23)
07.06.2019 Georgi Bizhev (38)
08.06.2019 Jakub Klicpera (23)
13.07.2019 Marek Ochoc (36)
15.07.2019 Pavel Hons (50)

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 28107
Posledních 30 dnů: 584 | Posledních 7 dnů: 103 | Poslední den: 23

© 2019 AFK Slavia Malešice | Všechna práva vyhrazena | afkslaviamalesice@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne